Verandering, samenwerking en richting geven
Het klinkt vanzelfsprekend, maar in de praktijk is het vaak complexer. Binnen projectorganisaties groeit daarom de behoefte aan transparantie, samenhang en échte communicatie. De rol van de PMO’er wordt precies op die punten steeds belangrijker.
Tijdens onze bijeenkomst van de Interessegroep PMO, afgelopen week bij WIN in Houten, doken we met een tiental PMO-professionals in de wereld van de Obeya. Niet als een methode of decor, maar als manier van denken en samenwerken.
Bryon Mattijsen en Erik Verreijt lieten ons zien dat een Obeya veel meer is dan een ruimte met borden. Het draait om een gezamenlijke taal. Om ritme. Om het voortdurend beantwoorden van vragen als:
Hoe dragen onze initiatieven bij aan de strategie? Waar zit de echte waarde in ons portfolio? Hoe zorgen we dat iedereen hetzelfde beeld heeft, ook als de informatie complex is?
We ontdekten dat een Obeya pas werkt wanneer proces én mens beide aandacht krijgen:
• De structuur, het ritme, de kaders.
• Maar net zo goed het gesprek, de openheid en de bereidheid om écht te kijken naar wat er speelt.
Twee rollen kwamen daarbij extra dicht bij onze eigen PMO-praktijk: de Obeya Builder, die zorgt voor helderheid en samenhang, en de Obeya Host, die het gesprek faciliteert en de ruimte levend houdt. Rollen waar veel PMO’ers zich verrassend in herkenden.
Daarna gingen we zelf aan de slag met onze eigen casussen.
Hoe zou een Obeya eruitzien in jouw organisatie? Wat wordt zichtbaar als je het geheel in één ruimte legt? En wat verandert er wanneer iedereen dezelfde werkelijkheid ziet?
Het leverde waardevolle inzichten op en liet opnieuw zien hoe het PMO-vak zich ontwikkelt: als de verbindende kracht die overzicht creëert en de juiste gesprekken mogelijk maakt.
Dank aan WIN voor de gastvrije ontvangst en aan Bjorn en Erik voor hun heldere verhaal. Een sessie die ons niet alleen iets leerde, maar vooral iets liet zien.

